Mapa serwisu | Kontakt

Ałupka

Pałac Woroncowa w Ałupce

Ałupka leży 16 km od Jałty. Jej historia, jak i innych miejsc wybrzeża, sięga dalekiej przeszłości. Nazwa
miasta pochodzi od greckiego słowa alepu - lisica.
Miasto usytuowane jest na górskiej terasie. Domy budowano wzdłuż górskich ścieżek, które z czasem
stały się ulicami. Amfiteatr górski jest jednym z najlepiej opisanych na południowym wybrzeżu Krymu.
Na górze Krestowoj niedaleko miasta odkryto ślady
pobytu Taurów. W XIV-XV w., gdy duża część krymskich wybrzeży należała do Genueńczyków, była tutaj jedna z ich faktorii.
W latach 20-tych XIX w. maleńką wówczas wioskę Ałupka odwiedził generał - gubernator Kraju Noworosyjskiego graf M. Woroncow. Do 1917 r. było to miejsce wypoczynku zamożnych ludzi.

Główną atrakcją miasta jest pałac Woroncowa, położony w Ałupce, zbudowany w latach 1828-1848 wysiłkiem tysięcy żołnierzy i chłopów pańszczyźnianych, wg projektu E. Bloore'a.

W zachodniej części dziedzińca znajduje się główne wejście do pałacu. Fasada pałacu, zwrócona w stronę morza, jest utrzymana w stylu mauretańskim. Kamienne ściany, okienne otwory i wystające trójkątne podpory nadają mu cechy średniowiecznego zamku. Przyglądając się dokładniej pałacowi odnajdujemy podobieństwo z konturami góry Aj-Petri.

Obecnie pałac stanowi muzeum z kolekcją obrazów i przedmiotami z brązu, porcelany i kamienia. Masywne meble datowane są na I połowę XIX w. Pokój gościnny udekorowany jest portretami i obrazami przedstawiającymi panoramę Krymu. Ściany Małego Saloniku, zwanego Chińskim, pokryte są chińskimi matami. Przedsionek zbudowany w stylu gotyckim pomalowany jest olejną farbą imitującą skórę. Nad kominkami wiszą portrety polskiego magnata Branickiego. Pokój gościnny z jasnoniebieskimi ścianami wykorzystywany był również do przedstawień teatralnych.
Do jadalni można dostać się przez zimowy ogród. Wzdłuż jego południowej ściany stoją rzeźby przedstawiające carycę Katarzynę II, właściciela pałacu, jego ojca i żonę oraz angielskiego ministra Williama Pitta. Jadalnia posiada mały balkon dla muzyków. Południowa fasada portalu podobna jest do portalu w Delhi wybudowanego w 1658 r. Frontową część stanowi Taras Lwów, powyżej którego znajdują się dwie białe, marmurowe fontanny. Lwy wykonane zostały przez słynnego włoskiego rzeźbiarza Francesco Bonanni.

Wokół pałacu leży piękny park z I połowy XIX w., założony przez sadownika K. Kebacha. Na powierzchni 40 ha rośnie 200 gatunków drzew i krzewów.
Droga przechodząca przez park dzieli go na dwie części: Górną (w stylu angielskim) i Dolną (w stylu francuskim). Wewnątrz parku znajdują się piękne polany, stawy i jeziorka, rzeczki z kaskadami wodospadów. Osobliwością geologiczną są naturalnie nagromadzone bloki skalne zwane Chaosem. Powstały
z rozkruszonego lakolitu (skała powstała w wyniku intruzji magmy, złożona ze skał głębinowych w kształcie soczewki lub grzybka) i rozproszone są wokół stawów.
Powyżej leży Wielki Chaos, z którego można podziwiać otaczającą panoramę, a poniżej znajduje się Mały Chaos z widokiem na groty i wąskie szczeliny między klifami.

Zespół pałacowo-parkowy jest unikalnym zabytkiem historii i architektury, często odwiedzanym miejscem Krymu.