Mapa serwisu | Kontakt

Symferopol

Symferopol

Stolica autonomicznej Republiki Krymskiej, stanowiąca centrum komunikacyjne Krymu.
Od III w. p.n.e. do IV w. n.e. w tym miejscu istniała stolica państwa scytyjskiego - Neapol Scytyjski. Była to największa twierdza scytyjska na terenie średniowiecznej Taurydy. Jej ruiny leżą w południowo-wschodniej części dzisiejszego Symferopola. Miasto zajmowało 20 ha, miało dwie bramy i potężne mury.
Podczas najazdu Tatarów miasto zostało zburzone, a do budowy nowej osady - Akmescit, wykorzystano ruiny Neapolu Scytyjskiego.
W skutek tego do dzisiejszych czasów z dawnego miasta scytyjskiego zachowały się jedynie ruiny murów obronnych i centralnej bramy miejskiej. Najlepiej zachowany jest grobowiec-mauzoleum z I-II w.
W Muzeum Regionalnym znajdują się ponadto eksponaty sztuki scytyjskiej.

Później znajdowała się tu tatarska osada Akmescit . Pełniła stosunkowo ważną rolę, była jednym z powiatów w chanacie oraz siedzibą kałgi-sułtana. Niestety po osadzie tatarskiej nie zostało praktycznie nic.

Dzisiejszy Symferopol został założony przez Rosjan w 1784 r. kiedy caryca Katarzyna zgodziła się na projekt księcia Potiomkina przewidujący założenie tu obwodu taurydzkiego z nową stolicą.

Dziś Symferopol zamieszkuje 360 tys. z czego większość to Rosjanie i Ukraińcy, Tatarzy stanowią 20% ludności. Miasto jest jednym z głównych ośrodków przemysłowych i kulturalnych Krymu. Mieści ponad 80 zakładów, pięć wyższych uczelni (m.in. Taurydzki Uniwersytet Narodowy, Akademia Medyczna, Akademia Budownictwa Rekreacyjnego oraz Akademia Rolnicza), trzy teatry, ponad dziesięć kin, wiele klubów i domów kultury, oraz dwa, jedyne na Krymie, porty lotnicze.

Miasto odwiedzało wiele sław: Aleksander Puszkin (mieszkał tu we wrześniu 1820), Dymitr Mendelejew, Aleksander Gribojedow, Lew Tołstoj i Włodzimierz Majakowski.

Symferopol to oczywiście też centrum życia politycznego Krymu, mieści się tu: Parlament, Rada Ministrów oraz sądy.
Miasto składa się z trzech dzielnic: Centralnej, Kolejowej oraz Kijowskiej. Najważniejsze ulice to: Kijowska, Jałtańska, Sewastopolska, Kirowa i prospekt Pobedy.

Symferopol

W Symferopolu warto zobaczyć najstarszy budynek w mieście, meczet Kebir-Dżami z 1508 r. (ulica Kurczatowa 4). Uważa się też, że to pierwsza budowla tatarskiego Akmescit. Wzniesiono go na cześć chana Mengli Gireja. Dziś otwierany jest tylko w celach kultowych. Można też pospacerować po XVIII wiecznym parku Sałgirka oraz obejrzeć stojący w nim dwór Pallasa. Najstarszą cerkwią Symferopola jest Sobór św. Piotra i Pawła z 1787 roku.
Na Skwerze Pabiedy można obejrzeć obelisk ku czci kniazia Dołgorukowa, dowódcy wojsk rosyjskich, które zdobyły w 1771 r. Krym, oraz czołg T-34 - pomnik na cześć wyzwolenia Symferopola spod okupacji niemieckiej.

Kategoria:

Odpowiedzi

Gość (Gość):

Dla wielu osób pierwszym punktem, w którym stykają się Krymem jest Symferopol. Jeśli "ugrzęźniecie" tam na dłuższą chwilę to polecam wizytę w miejscowym parku archeologicznym. Za niewielką cenę zobaczymy niezwykłe pozostałości wielkiego miasta z czasów gdy na naszych ziemiach ludzie mieszkali w ziemiankach:)

Gość (Gość):

Bakczysaraj o wiele lepszy. Polecam Czufut-kale przy pkazji odwiedzic

Gość (Gość):

Pytanko mam, planuję wybrać się w październiku na Krym. Mieszkać będę chyba w Symferopolu. Chciałabym zobaczyć Bachczysaraj, Sevastopol. Będę miała tylko 2 dni więc zastanawiam się co jest najbardziej godne uwagi.Ktoś może ma doświadczenie w kwestii przemieszczania się pomiędzy tymi miejscowościami? kursują jakieś autobusy czy cóś? Proszę o rady.... Pozdrawiam

dianabol (Gość):

Simferopol is great! I've been there a couple times, but the only annoying thing is taxi-driver on the rail-way station