Mapa serwisu | Kontakt

Regiony Krymu

Kercz

Kercz

Kercz to najstarsze miasto Krymu, jego historia sięga 26 stuleci. Leży na wybrzeżu, między Morzem Azowskim i Czarnym. Jest stolicą najdalej wysuniętego na wschód, słabo zaludnionego regionu Krymu. Liczy ponad 100 tys. mieszkańców.

W VI w. p.n.e. przybyli tu greccy koloniści i założyli osadę Pantikapajon, która szybko stała się główną bazą greckiego handlu z Atenami, a wkrótce przekształciła się w Księstwo Bosforańskie. Okoliczne ludy, Sarmaci, Scytowie asymilowali się z kultura grecką, tworząc w połączeniu ze swymi kulturami ciekawe syntezy kulturowe. Poległ tutaj najsłynniejszy wódz krymski Mitrydates, kiedy pomagał Bosforowi odeprzeć ekspansję Rzymian.

Teodozja

Teodozja

Teodozja została dosłownie "od bogów dana". Tak określili ją koloniści greccy, po założeniu tu jednej ze swych osad. Zarówno wiek miasta, oraz to że Teodozja zachowała jako jedyna na półwyspie antyczną nazwę, do dziś stanowi przedmiot dumy jej mieszkańców. Miasto oraz jego okolice to jeden z najciekawszych, oraz jeden z najbardziej godnych zwiedzenia regionów kraju.
Koloniści greccy zaczęli budowę osady w VI w. p.n.e. Początkowo miasto było niezależne i szybko bogaciło się na handlu zbożem, skórami, rybami i solą. Od 380 r. p.n.e. zostało częścią Królestwa Bosforańskiego. Dzieje Teodozji do IX w. są słabo zbadane i najpewniejsze dane pochodzą dopiero z XIII w. kiedy Genueńczycy uzyskali od Złotej Ordy przywilej na założenie tu faktorii handlowej.

Sudak

Twierdza Genueńska w Sudaku

Wybrzeże Sudaku rozciąga się na wschodniej
części Południowego Wybrzeża Krymu; od
Przylądka Baszennyj po Słoneczną Dolinę. Jedynym ośrodkiem miejskim jest Sudak. Charakterystyczne dla klimatu Sudaku są duża liczba dni słonecznych (łącznie o 300 godzin więcej niż w Jałcie) oraz najmniejsza na Krymie liczba dni pochmurnych.
Opady są też niewielkie (318 mm rocznie).
Temperatura powietrza dochodzi latem do +38 st. C, jednak upał jest łagodzony bryzą, która regularnie wieje koło południa. Płytkość wód sprzyja nagrzewaniu się morza. Bywają dni, kiedy temperatura wody sięga + 29 st. C.

Wielka Jałta

Wielka Jałta

Wielka Jałta to najbardziej znana i najpopularniejsza wśród turystów cześć Południowego Wybrzeża Krymu. W jej skład wchodzi Jałta, Liwadia, Oreanda, Gaspra i Mischor, Koreiz, Ałupka, Simeiz, Foros, Massandra, Nikita, Gurzuf z Artekiem.

Stolicą regionu jest Jałta; kulturalno-naukowe i polityczne centrum półwyspu, a przede wszystkim międzynarodowe centrum turystyczne, riwiera równa kurortom Krety, Kanarów czy Monte Carlo.

Bakczysaraj

Bakczysaraj

Bakczysaraj znany jest jako sławna stolica chanatu krymskiego oraz symbol krymskiego Orientu. Ponadto w okolicach miasta znajduje się szereg skalnych miast i monastyrów.
Pałac w Bakczysaraju nie był jednak jedyną rezydencją chanów. Na Krymie było ich dokładnie pięć: Dawlet-saraj, Ulakly-saraj, Aszlama-saraj, Kaczi-saraj, Sjuren-saraj. Były to jednak pałace znajdujące się poza granicami miasta, a rezydencja w Bakczysaraju zawsze pełniła rolę najważniejszej. Miasto zostało założone w XV w. na miejscu tatarskiej wioski Eski-Jurt i od razu w jego granice przeniesiono siedzibę krymskich władców, która wcześniej mieściła się w Sołchacie(Stary Krym).

Sewastopol

Sewastopol

O powstaniu na tym terenie dwóch miast, które odegrały ważną rolę w dziejach historii Krymu zadecydowały malownicze zatoki. W 422 r. p.n.e. przybyli tu Grecy, którzy zauroczeni regionem, oraz jego obfitością, założyli tu jedno ze swych centrów kolonizacyjnych, Chersonez Taurydzki. W roku 1783 kiedy Chersonez został częścią Rosji podjęto decyzję o wybudowaniu na jego miejscu nowego wielkiego portu - Sewastopola, czyli jak mówi nadana mu nazwa miasta chwały.
Dziś region Sewastopolu wyróżnia się na półwyspie krymskim także pod względem politycznym. Funkcjonuje on według własnych zasad. Nie podlega władzom Autonomicznej Republiki Krymu, a władzom w Kijowie. Konstytucja Krymu nie obowiązuje na jego terenie, a mieszkańcy miasta nie uczestniczą w wyborach do Parlamentu krymskiego. Gros ludności stanowią Rosjanie, szczególnie obywatele Federacji Rosyjskiej. Mówi się, że Sewastopol to ani Krym, ani Ukraina, tylko Rosja.

Eupatoria

Eupatoria

Eupatoria, jedno z najstarszych miast Krymu, jest centrum zachodniej części półwyspu. Położona na pięknym stepowym płaskowyżu, tworzącym malownicze formy skalne, słynie ze wspaniałych plaż i pięknych widoków.
Miasto ma ok. 115 tys. mieszkańców. Po dziś dzień zachowało swój wielokulturowy charakter. Mieszkają tu Ormianie, Tatarzy, Grecy, oraz Karaimi.
Dzisiaj Eupatoria żyje przede wszystkim z turystyki. Jest jednym z największych uzdrowisk na świecie. Kurort posiada błota lecznicze, gorące źródła mineralne, soliny. Funkcjonuje tutaj wiele sanatoriów (min. największe uzdrowisko dla dzieci na terenie Ukrainy). Właściwości lokalnego klimatu oraz wód wykorzystywane są do leczenia wielu chorób.

Symferopol

Symferopol

Stolica autonomicznej Republiki Krymskiej, stanowiąca centrum komunikacyjne Krymu.
Od III w. p.n.e. do IV w. n.e. w tym miejscu istniała stolica państwa scytyjskiego - Neapol Scytyjski. Była to największa twierdza scytyjska na terenie średniowiecznej Taurydy. Jej ruiny leżą w południowo-wschodniej części dzisiejszego Symferopola. Miasto zajmowało 20 ha, miało dwie bramy i potężne mury.
Podczas najazdu Tatarów miasto zostało zburzone, a do budowy nowej osady - Akmescit, wykorzystano ruiny Neapolu Scytyjskiego.