Mapa serwisu | Kontakt

Taxi na Krymie

Ten środek transportu jest zapewne najdroższy. Oferuje natomiast możliwość dotarcia w dowolne miejsce i jest dostępny o każdej porze dnia i nocy. Oczywiście występuje zróżnicowanie taryf na dzienną i nocną. Często również taksówkarze domagają się od obcokrajowców większych opłat niż od miejscowych.

Jednakże polska klientela słynie na Krymie jako niezbyt rozrzutna, dlatego wobec Polaków większe ceny stosują rzadko. Na początku negocjacji ceny są zawsze wysokie i ostatecznie ulegają zmniejszeniu nawet kilkakrotnie, należy od razu określić granice swoich możliwości oraz walutę rozliczeniową.

Żadna taksówka nie jest wyposażona w taksometr. Przeciętna stawka to 1 UAH/km – co się kalkuluje później na oko. Najwyższe ceny są na lotniskach, przy drogich hotelach, gdzie lokalni taksówkarze nie pozowlą zaparkować obcym i tym samym utrzymują cenę na sztywnym poziomie. Zawsze drogo kształtują się ceny u taksówkarzy przy bulwarach. Zazwyczaj samo „traśnięcie drzwiami” kosztuje ok. 8 UAH. Taniej jest jeśli zamówimy taksówkę telefonicznie, tam często ta pierwsza opłata obejmuje dystans 5-6 km. Cena przejazdu nocą jest tylko niewiele większa od taryfy dziennej.

Oznakowanie postojów taxi jest zwykłe takie jak wszędzie. Duże postoje znajdują się przeważnie w miejscach skupienia ludzi: na dworcach, przy hotelach i restauracjach. Na pewno nie trzeba szukać postoju na dworcach kolejowych – taksówkarze znajdą nas sami, zaproponują nie tylko dojazd, lecz także zwiedzanie wszystkich zabytków po drodze (odpłatnie oczywiście). Przy tym będą tak uprzejmi, że poniosą bagaż przez cały peron do samochodu i lepiej się temu nie sprzeciwiać.

krym-info