Mapa serwisu | Kontakt

Ukraińska waluta - Hrywna

Walutą państwową jest ukraińska Hrywnia – UAH (tylko i wyłącznie w tej walucie odbywają się oficjalne rozliczenia). Hrywnia jest walutą stosunkowo nową – istnieje dopiero od 1996 r. 1 Hrywnia dzieli się na 100 kopiejek. W obiegu są banknoty: 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 oraz 200 Hrywni, które mają dwa wzorce (wszystkie są ważne, niektóre po prostu są starsze i należą do pierwszych emisji). Dostępne monety to: 1, 2, 5, 10, 25, 50 kopiejek oraz 1, 2 i 5 Hrywni. Na odwrocie jednego z banknotów (1 Hrywnia) jest nawet krymski pejzaż – ruiny miasta Chersones.

Złotówka polska, zarówno w Polsce jak i na Ukrainie, to orientacyjnie 1,55 UAH, chociaż na Krymie jest prawie nie wymienialna (można ją sprzedać tylko w dwóch kantorach przy dworcu kolejowym w Symferopolu). Najkorzystniej jest kupić w Polsce dolary i wymienić je na hrywny we Lwowie. Można też rozważyć wymianę euro na hrywny (też we Lwowie).

Wymienić walutę można w licznych kantorach („Exchange” lub „Obmen walut”) lub w bankach – jednakże będzie to mniej korzystne z powodu dodatkowego podatku. Odradzam natomiast wymianę walut u przypadkowych ludzi na ulicy. Kupując walutę w Polsce pamiętać trzeba o tym, że na Ukrainie trudno będzie wymienić stare dolary (sprzed 1992 r.), poszarpane, naderwane oraz co dziwnie także banknoty 1 dolarowe.

Osoby nie chcące wozić ze sobą dużych sum pieniężnych mogą spokojnie skorzystać z kart płatniczych oraz czeków podróżnych. Akceptowane są karty VISA i Maestro. Jednak ich popularność nie jest jeszcze duża. Płacić nimi można przeważnie w mini-marketach, dużych sklepach, drogich hotelach i ekskluzywnych restauracjach. Możemy również skorzystać z licznych w miastach i regionach turystycznych bankomatów.

krym-info