Mapa serwisu | Kontakt

Kolej na Krymie

Sieć kolejowa na Krymie jest dość słabo rozwinięta. Najważniejsze połączenia to Sewastopol-Symferopol-Dżankoj, Symferopol-Ewpatoria oraz Dżankoj-Teodozja-Kercz. Połączenia te są realizowane pociągami osobowymi bez przedziałów – tzw. „elektriczki” lub starymi wagonami typu „płackartnyj”, w których kuszetki są wykorzystywane do siedzenia.

Do atutów podróży w ten sposób można odnieść tylko niską taryfę, która jest rekompensatą za długi czas podróży. Połączenia „elektriczkami” z Symferopola odbywają się dość często. Najwygodniej jest nimi podróżować do Bakczysaraju (45 min), Sewastopola (2 godz. 10 min) oraz Ewpatorii (2 godz. 5 min). Połączeń z Krymem wschodnim i północnym nie należy brać specjalnie pod uwagę – są bardzo rzadkie, a czas podróży trwa w nieskończoność – pociągi zatrzymują się co chwila, prawie obok każdego słupa. Są w dodatku mocno zatłoczone jadącymi na targ, lub z targu rolnikami. Podróżując w taki sposób, odległość 200 km można pokonywać nawet cały dzień, co spowoduje że zaoszczędzicie na kosztach, lecz stracicie czas.

1) Połączenie Symferopol-Sewastopol (przez Bakczysaraj) odbywa się 7 razy dziennie od godz. 5 do 20 co ok. 2 godz. Czas podróży z Symferopola do Bakczysaraju to 45 min., do Sewastopola 2 godz. 10 min.

2) Połączenie Symferopol-Ewpatoria odbywa się 8 razy dziennie orientacyjnie od godz. 5.30 do godz. 20 co ok. 2 godz. Czas podróży wynosi 2 godz. 5 min.

3) Połączenie Symferopol-Dżankoj odbywa się codziennie 8 razy orientacyjnie od godz. 5-20 do max. godz. 20-30. Czas podróży wynosi 1 g 55 min.

Bilety są do nabycia w kasach podmiejskich, położonych w oddzielnym budynku obok dworca głównego. Bilety zakupuje się na określoną godzinę, którą należy podać. Paszporty nie są wymagane, dla otrzymania zniżki (np. studenckiej) trzeba jednak okazać dokument uprawniający.
Bilety najlepiej zachowywać do końca przejazdu, chociaż sprawdzane są rzadko, a wypisywane mandaty są niskie.

Przy wsiadaniu w Symferopolu trzeba zwrócić szczególną uwagę. Często na jednym torze stoją od razu dwie „elektriczki”, które jadą w przeciwnych kierunkach. Na tablicy informacyjnej podaje się jeden peron. A nie chodzi nam o to by zamiast Sewastopola zwiedzić Dżankoj.

krym-info