Mapa serwisu | Kontakt

Powstawanie wina

Wina krymskie

Proces powstawania wina to szereg kolejno następujących czynności technologicznych, którym poddawane są jagody winogron. Choć schemat podstawowy produkcji jest taki sam, wytwórcy stosują rozmaite metody w zależności od rodzaju gron i wina, które zamierzają uzyskać. Magia powstawania wina zaczyna się od ręcznego lub mechanicznego zbioru winogron. W zależności od stosowanej metody odszypułkowuje się kiści lub nie. Kolejnym etapem jest wyciśnięcie soku. Od tego momentu zaczyna się tzw. winifikacja czyli proces wytwarzania wina. Rozpoczyna się fermentacja czyli nic innego jak przekształcanie przy udziale drożdży cukru w alkohol. Fermentację można podzielić na dwa etapy:
- fermentacja alkoholowa
- fermentacja jabłkowo-mlekowa
Fermentacja jabłkowo-mlekowa jest odkryciem lat sześćdziesiątych. Polega ona na przemianie kwasu jabłkowego w łagodny kwas mlekowy, jest stosowana głównie w produkcji win czerwonych. Jej zaletami jest obniżenie kwasowości wina, stabilizacja wina, modyfikacja aromatów.

W trakcie winifikacji występują jeszcze: siarkowanie, dodawanie drożdży i maceracja. Przy produkcji wina czerwonego stosuje się wyższą temperaturę fermentacji niż przy produkcji wina białego. Po zakończeniu procesu fermentacji wino podlega przefiltrowaniu i rozlewaniu bezpośrednio do butelek, a w przypadku win wysokogatunkowych do stalowych kadzi lub dębowych beczek.

Wprawdzie podstawowy schemat produkcji jest jednakowy, ale wytwórcy stosują sobie tylko znane metody w celu pozyskania poszukiwanego trunku, lub wina charakterystycznego dla danej winnicy.
Do tych zabiegów należy: zmienny czas fermentacji, temperatura fermentacji, okres dojrzewania, rodzaj pojemników użytych w procesie.
Każdy z tych elementów może wywołać ogromne zmiany w ostatecznym smaku wina.

Podstawowy podział win to:
- wina czerwone
- wina białe
- wina różowe

Inny podział wyróżnia:
- wina stołowe- w Europie to wina o zawartości alkoholu 8,5 - 14%
- wina deserowe- o zawartości alkoholu > 14. Najczęściej wina deserowe są wzmacniane przez dodanie alkoholu
- wina musujące- wina zawierające dwutlenek węgla

Przechowywanie win

Jeśli zdecydujemy się już na zakup wina, powinniśmy znać sekrety ich przechowywania. Aby prawidłowo przechowywać zgromadzone wina należy spełnić kilka podstawowych zasad. Powinniśmy dążyć do zapewnienia winom optymalnych warunków przechowywania, bowiem podczas przechowywania wino dojrzewa.
Przechowujemy wina poziomo, bowiem wtedy korek cały czas jest zamoczony. Zapobiega to wysychaniu korka, a jego zamoczenie uszczelnia szyjkę butelki i ogranicza tym samym przedostawanie się powietrza do butelki. Jest to istotny element w przypadku przechowywania win przez dłuższy czas. Najlepszą temperaturą do przechowywania jest 12-14 o C, stwarza ona idealne warunki dla dojrzewania wina. Należy natomiast unikać nagłych i znacznych wahań temperatury. Pomieszczenie, w którym przechowujemy powinno się charakteryzować wilgotnością w granicach 7-9 %. Odpowiednia wilgotność ma znaczny wpływ na wysychanie korka. Miejsce, w którym przechowujemy wino powinno być maksymalnie zaciemnione.

Odpowiedzi

darwal (Gość):

Przez kolejne dwa lata jeździliśmy po Krymie i degustowaliśmy wszelkiego rodzaju wina, przede wszystkim czerwone. Mogę jednak z cała pewnością polecić wina "Kagor"; czerwone , półsłodkie i bardzo delikatne na podniebieniu.Ponadto masandryjski Portwain to jest to czego szukaliśmy. Jednak przede wszystkim Kagor i to ten z Ałupki. Polecam

eastway44: