Mapa serwisu | Kontakt

Kuchnia ukraińska

Kuchnia ukraińska

Podstawą kuchni ukraińskiej są chleb oraz potrawy z mąki i kaszy. Istotną rolę odgrywają także mięso, warzywa i ryby. Chleb, pieczony niegdyś w specjalnych piecach, pełni także funkcje obrzędowe, szczególnie tzw. korowaj. Często spotyka się potrawy z ciasta, gotowanego we wrzątku - warenyky, z różnymi nadzieniami: twarogiem, ziemniakami, wiśniami.

Do tej samej grupy należą sławne pierogi ruskie, wypełnione przyprawionym białym serem oraz pochodzące z kuchni ludów ukraińskich pielmieni. Daniem narodowym jest barszcz ukraiński z burakami, kapusta, warzywami oraz znaczącą ilością śmietany. Z innych zup popularne są kapusnjak (kapuśniak) oraz juszka. Z mięs jada się wołowinę, wieprzowinę, baraninę i drób. Z napojów warto wymienić kwas chlebowy, czasami podawany z jagodami czy dodatkiem soku brzozowego oraz dziesiątki gatunków win, piw, wódek.

Kategoria:

Odpowiedzi

Gość (Gość):

Barszcz to rzeczywiście potrawa narodowa - można go dostać chyba wszędzie: od tradycyjnych restauracji po mcdonaldowatą knajpę w podziemiach pod Majdanem Niepodległości :)