Mapa serwisu | Kontakt

Bliny

Bliny

Bliny - tradycyjne danie kuchni rosyjskiej, w szczególnie dużych ilościach spożywane w okresie ostatków, w tygodniu poprzedzającym Wielki Post, zwanym maslenica (tydzień naleśnikowy). Tradycja Maslenicy sięga czasów przedchrześcijańskich i związana jest z uroczystymi obchodami równonocy wiosennej (koniec marca). Chrześcijańscy misjonarze przekształcili to ludowe święto w święto kończące karnawał przed Wielkim Postem.

Bliny mają również symboliczne znaczenie w tradycjach rosyjskiej kultury. Są podawane zarówno matkom po porodzie, jak i na stypach. Ich okrągły, pełny kształt symbolizuje pełnię i skończoność życia ludzkiego. W Rosji istniał również zwyczaj wystawiania na parapety blinów dla pielgrzymów i biednych ludzi.

Bliny to naleśniki z ciasta z mąki gryczano–pszennej lub gryczano–żytniej, cienkie, o średnicy do 10 cm. Bliny są najczęściej podawane ze śmietaną lub roztopionym masłem i przybrane kawałkami łososia, wędzonego jesiotra, marynowanym śledziem, czarnym kawiorem lub na słodko z konfiturami.

Przepis na bliny

Bliny bywają różne. Ta nazwa określa całą rodzinę placków; gryczanych, ziemniaczanych, drożdżowych i tych, które my nazywamy po prostu plackami. Wybrałam te najbardziej lubiane, z charakterystycznym smakiem gryki w połączeniu z mąką pszenną. Powinny być dość płaskie, ale jednocześnie lekkie i wyczuwalnie pulchne. Najbardziej smakują ze szlachetnymi dodatkami. W Polsce znane od bardzo dawna. Do tego stopnia, że M. Monatowa podaje w swojej książce kucharskiej przepis na pyszne polskie bliny, którego receptura różni sie minimalnie od receptury z rosyjskich książek kucharskich.

Dawniej bliny pieczono w piecu. Dzisiaj smaży się je na małych patelenkach przeznaczonych specjalnie do tego celu. Nie rezygnujmy z robienia blinów, jeśli takich patelni nie posiadamy. Sam blin jest dość prosty w smaku. Pełnego czaru nabiera z różnymi dodatkami. W zależności od zasobności naszej kieszeni i fantazji. Najlepiej, gdy podczas podawania blinów na kolacji z udziałem gości mamy kogoś, kto może je dosmażać na bieżąco i donosić gorące z kuchni.

Składniki:
- 25 dkg mąki pszennej,
- 20 dkg mąki gryczanej,
- 1/2 litra mleka,
- 3 jaja,
- 1/2 łyżeczki soli,
- 2 łyżeczki cukru,
- 3 dkg drożdży (w zimie może być 4 dkg),
- 2 łyżki roztopionego masła,
- tłuszcz do smażenia (słonina lub masło).

Jak przyrządzić?
1) Drożdże rozczyniamy z połową ciepłego mleka i połową pszennej mąki. Wyrabiamy przez chwilę do uzyskania jednolitej konsystencji. Przykrywamy i stawiamy w zacisznym, ciepłym miejscu. Czekamy, aż rozczyn podwoi swoją objętość. W zależności od temperatury otoczenia i jakości drożdży może to trwać nawet ok 40 min.

2) Gdy rozczyn już podrósł dodajemy stopione masło, sól i cukier. Następnie utarte żółtka. Wyrabiając dodajemy mąkę (oba rodzaje) i nieco ciepłego mleka. Gdy ciasto stanie się gładkie i elastyczne rozprowadzamy je resztą mleka. Odstawiamy przykryte ciasto ponownie do wyrośnięcia. Czekamy, aż podwoi objętość. Trwa to ok. 2-3 godz.

3) Po tym czasie ubijamy białka jajek na sztywną pianę i dodajemy do wyrośniętego ciasta. Delikatnie mieszamy całość i jeszcze na chwilę pozostawiamy pod przykryciem. Ciasto nieco opadnie po tej operacji, ale za chwilę wróci do dawnego stanu.

4) Bliny można smażyć na specjalnych małych patelenkach. Równie dobre wychodzą na zwykłej patelni. Patelnię należy dobrze rozgrzać i wyprażyć na niej nieco soli. Potem smarujemy ją słoniną lub masłem - cienką warstwą. Nakładamy ciasto jak na płaski placek (ok. 5 mm) i smażymy do zrumienienia po obu stronach. Powinien leciutko podrosnąć. Po usmażeniu składamy na ogrzany talerz, owinięty lnianą serwetką.

Jak podawać?
Podajemy jak najprędzej. Najsmaczniejsze są prosto z patelni. Zawinięte w serwetę - klasyczny sposób podania - zatrzymają nieco dłużej ciepło. Dodatki do blinów są najprzeróżniejsze (patrz przepis - dodatki do blinów). Począwszy od tych najwykwintniejszych, po posypanie cukrem.