Mapa serwisu | Kontakt

Podróż pociągiem

Pociąg jest optymalnym środkiem transportu na Krym.
Na półwysep możemy dojechać bezpośrednio lub z przesiadkami.

Formalności na granicy polsko-ukraińskiej

Turyści wjeżdżający na okres nie dłuższy niż 90 dni nie muszą mieć wizy. Paszport musi być ważny jeszcze co najmniej 6 miesięcy od chwili wjazdu.

Na przejściu należy wypełnić także kartę migracyjną (migracjonnaja kartoczka). Jest to niewielki biały blankiet, na którym dwukrotnie trzeba napisać imię i nazwisko, numer paszportu oraz adres tymczasowy na Ukrainie. Jedną połówkę karty zabiera urzędnik podczas kontroli paszportowej, drugą należy zachować przez cały okres pobytu na Ukrainie i okazywać podczas kontroli policji. Przy wyjeździe trzeba oddać posiadaną połówkę karty.

Możemy zostać poproszeni też o wypełnienie deklaracji celnej. Do deklaracji należy wpisać swoje dane: imię i nazwisko, obywatelstwo, kraj z którego się przyjechało i do którego się zmierza, numer i seria paszportu oraz ilość bagażu.
Trzeba także zaznaczyć fakt posiadania rzeczy podlegających ocleniu lub wymagających osobnego zezwolenia (antyków, broni, kruszców..).
Należy też podać i wycenić wartościowe przedmioty, takie jak kamera, aparat (dzięki temu unikniemy potencjalnych nieprzyjemności podczas wyjazdu), oraz określić ilość posiadanej waluty.

Pociąg bezpośredni na Krym

PKP utrzymuje połączenia bezpośrednie z Krymem dzięki następującym pociągom;
Na trasie Polska - Symferopol kursują dwa składy: z Warszawy ( 4-godzinny postój w Kijowie), oraz z Berlina (odjazdy z Poznania, Warszawy). Koszt przejazdu to ok. 320 zł w jedną stronę.
Na trasie Przemyśl - Odessa codziennie kursuje pociąg, prowadzący również wagony z Krakowa, Warszawy i Gdyni. Koszt przejazdu w jedną stronę to ok. 200 zł.
O bilet powrotny należy zatroszczyć się już w Polsce.
Rozkład może ulec zmianie, szczegóły na PKP

Podróż z przesiadkami na Krym

Znacznie tańsza, a przez to bardziej "przygodowa", jest podróż z przesiadkami.

Najtaniej wyjdzie dojechać do Przemyśla pociągiem, a z stamtąd autobusem do Lwowa. Więcej szczegółów na stronach PKP, PKS Przemyśl

Z Lwowa kursują bezpośrednio (do Symferopola) dwa pociągi na Krym; jeden całoroczny, a drugi kursujący od połowy czerwca do połowy września. Czas podróży ok 25 godzin.
Możliwe są także połączenia Lwów-Odessa-Symferopol (przesiadka w Odessie), i Lwów-Kijów-Symferopol (przesiadka w Kijowie). Szczegółowe informacje na www.uz.gov.ua

Kupowanie biletu na Krym

Bilety powrotne należy kupić od razu po wjeździe na Ukrainę! Możemy spróbować je kupić we Lwowie lub już na Krymie.

Po bilety na Krym możemy się wybrać do Lwowa wcześniej, bądź też zwrócić się do pośredników.

Najtaniej będzie jednak pojechać samemu i kupić bilety dla całej grupy - potrzebne będą wszystkie paszporty, bo bilety są imienne. Bilet na każdy odcinek kupujemy osobno. Najlepiej wypisać sobie na kartce i podać kasjerce następujące dane: trasa, numer (numery) pociągu (pociągów), data (daty) wyjazdu, ilość osób.

Obsługę przy kasie przyspiesza również wypisanie na karteczce wszystkich nazwisk w cyrylicy (nie musi być zbyt dokładnie).

Kasy przedsprzedaży: ul. Hnatiuka 20/22, Lwów.

Serwis-Centr, czyli specjalne biuro usług dodatkowych, znajduje się na peronie pierwszym - I piętro, od recepcji w prawo, kasa numer 20. Kolejki są tu znacznie mniejsze, ale każdy bilet kosztuje dodatkowo 10 UAH więcej.

Możemy spróbować zarezerwować bilety telefonicznie, jednak będziemy musieli je też wcześniej odebrać.

Bilety na pociągi dalekobieżne można kupić do 45 dni wcześniej i często 44 dni przed datą wyjazdu biletów już nie ma. Jeśli usłyszymy z ust kasjerki taką informację, nie znaczy to, że biletów nie ma w innej kasie, czasem można też kupić bilet od konika, ale zachowując najwyższą ostrożność. Można też liczyć na zwroty (których jest bardzo dużo), a w ostateczności udać się do kierownika pociągu (naczalnyka) i spytać o możliwość przejazdu (cena na odcinku Lwów - Symferopol to 50-90 UAH, zależnie od tego, czy śpimy na półce na bagaże w płackarcie, czy w służbowym przedziale u kierownika wagonu).

Informacja kolejowa we Lwowie, tel.: (+38032)7482068, (+38032)7485276.

Rezerwacje, tel.: (+38032) 390051 do 53.

Podróż pociągiem na Krym

Klasy wagonów

W ukraińskich pociągach dalekobieżnych wszystkie miejsca są leżące, a do wyboru mamy 4 klasy:

Zahalnyj (ros. obszczij) - bardzo tani, wygląda zwykle jak płackarta, ale kupuje się bilet bez miejscówki - kto pierwszy ten lepszy, a wpuszcza się, ile wlezie. Tylko dla doświadczonych ekstremistów. Na Krym takie pociągi nie kursują, ale amatorzy klimatu bimbru w słoiku mogą się przejechać takim wagonem np. ze Lwowa do Kijowa i z Kijowa do Odessy.

Płackartnyj (płackarta) - tani wagon bezprzedziałowy, spotykany tylko na wschodzie: 50 osób w odkrytych boksach, zaduch, swojski smrodek, pełna integracja. Trzeba przeżyć, choć niektórym wystarcza tylko raz. Preferowane miejsca dolne (niżne), bo wtedy można schować bagaż do bezpiecznej skrzyni pod łóżkiem (numery nieparzyste do 29). Miejsca z numerem powyżej 30 to bokowi/bokowyje, położone wzdłuż przejścia - unikać.

Kupejnyj (kupé) - czteroosobowe, zamykane przedziały. Optymalny wybór, szczególnie dla rodzin z dziećmi.

Spalnyj (liuks) - dwuosobowe przedziały. Cena zazwyczaj trzycyfrowa. Warunki podobne jak w kupe, ale jest więcej miejsca.

Szefem wagonu jest prawodnik/prawódnica (właśc. ukr. prowidnyk / prowdnycja), który roznosi pościel oraz "dba o komfort podróżujących i zapewnia ogólny porządek". Uruchamia on też piec węglowy, dzięki czemu mamy bezpłatny wrzątek i tanią herbatę czy kawę. Sprzedaje również drobne łakocie. Pościel jest płatna (6/7 UAH), ale nieobowiązkowa, pod warunkiem, że nie korzystamy z kołdry i poduszki (kierownik ma często inne zdanie, lecz prawo jest po naszej stronie). Ręczniki trzeba mieć swoje. Przy wejściu sprawdzany jest bilet (zawsze) i paszport (niekiedy), następnie bilet jest zabierany (dzięki temu jesteśmy budzeni przed przyjazdem) i oddawany dopiero na wyraźnie życzenie.

W przedziałach można pić wszystko, oprócz wódki - ta jest podawana w wagonie restauracyjnym, do którego emigrują zwykle na samym początku podróży Polacy jadący niższym klasami.

Pociągi zatrzymują się na niektórych stacjach na kilkanaście-kilkadziesiąt minut (w każdym wagonie jest rozkład jazdy pociągu). W tym czasie na perony wylegają podróżni, a miejscowi znoszą owoce, słodycze i różne smaczne wyroby domowe, nie ma więc potrzeby zabierania na podróż większych zapasów, nie licząc wody niegazowanej.

Toalety są różne - od takich, na myśl o których mija apetyt, do całkiem przyzwoitych, jak na pociąg. Zawsze są one zamykane przed stacjami i otwierane po opuszczeniu miejscowości.

Odpowiedzi

Gość (Gość):

Witam,
Chcemy się wybrać we dwójkęna Krym w październiku. Nigdy nie byliśmy na wschodzie.Marzy nam się podróż pociągiem. Chętnie " wysłuchamy " każdej rady i pospowiedzi, byle była aktualna. Mamy we Lwowie "znajomego od znajomego "; czy lepiej żeby on kupił nam bilety w obie strony czy możemy spokojnie zamówić je przez internet ? Ktoś pisał, że fajnie jest przejechać tj. po drodze zwiedzić Kijów.Jak to zgrać w czasie,co z opóźnieniami ? Ostatnie pytanie: jak zagadywać żeby znaleźć tam niezły nocleg, gdzie szukać ? Dzięki za każdy odzew. Majka.

Ola (Gość):

Ciekawe, czy ktoś tu jeszcze zagląda?
Przede wszystkim fantastyczna strona, konkretnie i przejrzyście!

A ja mam pytanie, czy wybierając tanią opcję przejazdu na Krym nie jest za późno na załatwianie biletów jeśli chcę wyjechać za niecałe dwa tygodnie? Wyjazd w dwie osoby, z namiotem na 9 dni.
Inna opcja to stopem do Słoweni, ale mając tak mało czasu boję się ryzykować ze stopem.

Any help?:)

Łukasz (Gość):

Witam!
Ja i moja dziewczyna bardzo chcemy dostać się na Krym. Naszą podróż chcemy rozpocząć 26.02.2013.Zaplanowaliśmy już przejazd z Wrocławia do Przemyśla następnie do Lwowa i tu pojawiają się schody, gdyż ani ja ani moja lepsiejsza połówka nie odnajdujemy się w języku ukraińskim i każda strona to dla nas zbiór krzaczków mimo że google translator bardzo chce nam w tym pomóc. Jest to nasz pierwszy taki wyjazd, zatem będziemy bardzo wdzięczni jeśli znajdzie się jakaś dobra dusza, która zaradzi swą mądrością i doświadczeniem, bo my jak te dzieci we mgle:P szukając wszelakich połączeń nigdzie nie natrafiliśmy aby wyświetlało nam również jaka należy się opłata za transport naszych spragnionych słońca ciał:P Zatem interesuje nas w jaki sposób najlepiej dostać się na Krym w warunkach na miarę statusu "student" wraz z aktualnymi cenami.Oraz jeśli ktoś ma namiary na tanie noclegi to również będzięmy bardzo wdzieczni.Na forach znaleźliśmy stronę www.e-kvytok.com.ua/wps/portal ale tam wymagana jest rejestracja oraz w razie chęci zakupu biletu karta płatnicza z 3D secure, której my ani nasi znajomi nie posiadają, także jesteśmy lekko zdesperowani:P
Pomóżcie nam przeżyć wycieczkę życia!!!:)
Zostawiam maila: skowroniski@gmail.com

Gość (Gość):

Skąd te 25 h ?:( I czy nie dałoby rady z Lwowa szybciej pociągiem?

Marek (Gość):

Byłem na Krymie kilka razy samochodem. Szukam kontaktu z turystami którzy byli samolotem i pociągiem a następnie wędrowali po górach krymskich

endru (Gość):

Witam.
Zadan pytanie na ktore jeszcze nikt nie odpowiedzial?
Jak wyglada jazda w pociagu majac ze soba rowery!
Bedzie ich az 4.2fx2m
Czy trzeba dokupic jakis bilet za rower?
A jak z miejscem by je tam ulokowac.Bedziemy poruszac sie po Krymie TYLKO z nimi.Spanie na dziko/namioty/.
Ruszamy 2013-06-08
Dziekuje za pomoc.

Nola (Gość):

Powroty z Krymu, zwłaszcza w sierpniu to sprawa dośc skomplikowana. Po przyjezdzie do Symferopola od razu chcieliśmy kupic bilet powrotny do Lwowa( na za 2 tygodnie) i biletów nie było. Mozna chodzic codziennie i pytac czy sie jakies nie pojawiły, ale kto ma na to czas i ochotę? ;) Udało nam sie kupic bilety do Lwowa przez Kijów i to był strzał w dziesiątkę. Cały dzień pobytu w Kijowie to nielada atrakcja. Więc nie wzbarniajcie sie przed kupnem biletu do Lwowa via Kijów, na prawdę warto wpasc tam choc na jeden dzień. :))

Jola (Gość):

krym polecam mszystkim, ktorzy kochaja gory,zabytki, cieple morze,przyjaznych ludzi.I to wszystko za normalne pieniadze. nigdy jednak z biurem podroz - to rozboj. Jola

Daga (Gość):

hey,

1) powiedzcie prosże, czy da sie kupic bilety na pociag wczensiej niz na 30 dni przed?

2) ilke kosztuje klasa kupe?

Gość (Gość):

Wszystko prawda, koniecznie po przyjeździe na Krym należy pamiętać o kupieniu biletu powrotnego. My olaliśmy sprawę i ledwo udało nam się kupić bilet do Lwowa, ale z przesiadką i całodziennym czekaniu w Kijowie:)