Mapa serwisu | Kontakt

Literatura krymska

Wszystko zaczęło się od Homera, który jako pierwszy sprawił ze Krym zaistniał w literaturze. Krym, można rzec, dzięki Homerowi stał się wręcz popularny. A to wszystko za sprawą homerowskiego mitu o Ifigenii.
Mit o Ifigenii był inspiracją zarówno dla twórców starożytnych (Eurypides stworzył traktującą o nim tragedię "Ifigenia w Taurydzie") jak i tych żyjących w czasach już nam bliższych (Johann Wolfgang von Goethe "Ifigenia w Taurydzie"). Wyliczono, że mit można odnaleźć w ponad 50 innych dziełach.

W okresie chanatu literatura koncentrowała się wokół dworu w Bakczysaraju. Do najwartościowszych dzieł tamtego czasu należy wymienić twórczość chana Gazi-Gireja(1523-1524), historyków Gaci Mehmeda Senni, Mehmeda Razi. Wśród Ormian szczególnie zasłynęli poeci:Gregor Kacaefi (XV w.), Simon Kacaefi, Chaspik( XVII w.).
Literaturę nowoczesna zapoczątkował działacz oświatowy Ismail-bei Gaspirali (1851-1914) zakładając pierwsze pismo tatarskie.
Konsekwencją było wielkie odrodzenie tatarskiego piśmiennictwa, które zrodziło takich poetów jak Neuman Celebicihan, Habibullah
Temicran oraz Omer Ipezi, Esef Semizade czy Cengiz Dagci.

Chcąc poczuć specyfikę Krymu jeszcze przed przyjazdem można sięgnąć nie tylko po mickiewiczowskie Sonety Krymskie, ale również po prozę pisarzy rosyjskich. Krym jako swoista Rosyjska
Riwiera był miejscem, które przyciągało na swoje wybrzeża całą "śmietankę literacką" Rosji. Jedni przyjeżdżali tu w latach zesłania, tak jak Puszkin, drudzy w celach leczniczych, jak Czechow. Nikt jednak nie mógł oprzeć się krymskiemu pięknu i bogactwu. Dlatego też większość wracała z półwyspu z plikami dzieł, bądź to zainspirowanych Krymem i pozostających pod jego decydującym wpływem, bądź to bezpośrednio traktujących o nim.

W 1815 roku powstaje elegia o Krymie Konstantina Batiuszkowa "Tawryda".
Iwan Bunin, jeden z rosyjskich laureatów Literackiej Nagrody Nobla oddaje swoje wrażenia związane z Krymem zarówno w powieściach (Lika, Życie Arseniewa), opowiadaniach (Ałupka, W nocnym morzu), jak i w licznych wierszach. Powieść Michaila Bulchakowa "Fatalne Jaja" także została napisana pod wpływem doświadczeń opartych na pobycie na Krymie. W rozmaitych szkicach literackich (Wrażenia Krymu, Sewastopol) oraz wierszach (Teodozja, Wiosna, Głodny, Stary Krym).
Krym był wychwalany też przez Osipa Mandelsztama. Ponadto zwiedzać półwysep można śladami innych jego wielbicieli takich jak Maksym Gorki, Włodzimierz Majakowski czy Władimir Wysocki.

Kategoria:

Odpowiedzi

Gość (Gość):

Ciekawi mnie, czy ukraińskie przepisy celne zezwalają na przewiezienie do Polski współczesnego obrazu zakupionego na Ukrainie. Czy są jakieś obostrzenia w tej kwestii?