Mapa serwisu | Kontakt

Koktebel

Złote Wrota

Na południowy zachód od Teodozji rozciąga się nadmorski region krajobrazowy, Koktebel zwany inaczej Krajem Błękitnych Szczytów. Jako zaciszne miejsce ze wspaniałymi widokami był ulubionym letniskiem pisarzy, aktorów i malarzy. Zyskał sobie nawet sławę "kurortów artystów. W 1893 r. sprowadził się tu poeta rosyjski Maksymilian Wołoszyn, później zaś przyjechali Maksym Gorki, Aleksy Tołstoj, Michaił Bułhakow.

Będąc w Koktebelu warto zwiedzić Muzeum Maksymiliana Wołoszyna urządzonym w domu zamieszkiwanym niegdyś przez poetę. Kto nie wybierze zwiedzania Muzeum Wołoszyna, może wybrać się na plażowym deptak gdzie warto skusić się na degustację win albo tortów. Piętrowe słodkie konstrukcje: orzechowe, czekoladowe, migdałowe, bakaliowe bywają imponujące. Za niewielkie pieniądze (ok.4 hrywien) dostaniemy olbrzymi kawałek smakołyku.

W Koktebel można znaleźć sporo miejsc do zabaw nocnych, warto wstąpić również na targ żeby spróbować różnych smakołyków kuchni tatarskiej. Do atrakcji można zaliczyć możliwość uprawiania sportów lotniczych, wzgórze Uzun-Syrt w okolicach Koktebelu idealnie nadaje się do lotów szybowcami.

Główną atrakcją Koktebelu jest jednak wygasły wulkan Karadah. Objęty ochroną jako rezerwat oferuje wspaniałe widoki. Warto wynająć łódź z wioślarzem. Podczas przejażdżki przepływa się pod skalnym łukiem malowniczo wystającym z morza - Złotymi Wrotami. Koniecznie trzeba pomyśleć życzenie. Można też skusić się na czterogodzinną wycieczkę po samym wulkanie podczas której można dowiedzieć wiele na jego temat.

Na wschodnim krańcu Koktebela, za małą rzeczką znajduje się dzika plaża nudystów.